25.05.2014

„Pięć dysfunkcji pracy zespołowej”

5_dysfunkcji_188pix3„Pięć dysfunkcji pracy zespołowej” to wciągająca i pouczająca opowieść o przywództwie. Autor, Patrick Lencioni,  koncentruje się na fascynującym i złożonym świecie zespołów ludzkich. Stworzył fabułę z pozornie prostym przesłaniem adresowanym do wszystkich, którzy dążą do tego, by stać się wyjątkowymi liderami zespołów. Po pierwszych dwóch tygodniach obserwowania problemów występujących w firmie DecisionTech Kathryn Petersen, jej nowy dyrektor generalny, przeżyła wiele chwil zwątpienia, czy w ogóle powinna była przyjmować tę pracę. Wiedziała jednak, że niewiele przemawiało za odrzuceniem tej propozycji. Przede wszystkim przejście na emeryturę sprawiło, że stała się niecierpliwa i nic nie ekscytowało jej tak, jak trudne wyzwania. W chwili gdy zdecydowała się przyjąć tę pracę, nie zdawała sobie jednak sprawy z tego, jak źle funkcjonuje zespół zarządzających i jakie wyzwania rzucą jej jego członkowie – wyzwania większe niż te, które napotkała kiedykolwiek wcześniej. Kathryn Petersen staje wobec ostrego kryzysu przywództwa: ma pojednać zespół pogrążony w chaosie zagrażającym bytowi całej firmy. Czy odniesie sukces? Czy zostanie zwolniona? Czy firma upadnie? Pasjonujące opowiadanie Lencioniego nieustannie przypomina nam, że przywództwo wymaga tyleż odwagi, co przenikliwości. W trakcie opowiadania Lencioni odkrywa przed nami pięć dysfunkcji stanowiących samo sedno przyczyn częstych trudności, jakie przeżywane są w pracy zespołowej. Autor nakreśla nam model i etapy działań, dzięki którym będziemy mogli pokonać te przeszkody i budować spójne i skuteczne zespoły. (opis pochodzi ze strony wydawnictwa www.mtbiznes.pl
Książka Patricka Lencioniego to doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z budowaniem zespołów. Zdecydowanie każdy szef firmy powinien ją przeczytać. To odpowiedź na pytanie dlaczego świetnie napisane procedury, dobry produkt i znakomici specjaliści to jeszcze nie jest pewna recepta na sukces.
Czyta się szybko i przyjemnie. A do tego niejednokrotnie podczas lektury czytelnik może z zaskoczeniem stwierdzić: „Przecież właśnie tak jest u nas!”.
Serdecznie polecamy tą pozycję!